Jak dobrać podkład do cery?

jak dobrać podkład?

O wiele trudniej jest ocenić odcień podkładu samemu niż osobie, która widzi nas z pewnej perspektywy. Jeśli macie tylko taką możliwość idźcie na zakupy razem z koleżanką albo poproście o radę ekspedientkę. Jak dobrać podkład? Oto kilka zasad, o których warto pamiętać!

Jak dobrać podkład?

Dobranie podkładu w drogerii to nie lada wyzwanie! Serio! Nieodpowiednie światło, a dodatkowo lustra, w których trudno cokolwiek dostrzec. Jak dobrać podkład, gdy warunki nie sprzyjają, a Ty nie chcesz potem żałować pochopnego zakupu? W końcu fluidy nie należą do najtańszych, a zwrot raz użytego towaru nie jest możliwy.

Warto też wspomnieć jeszcze o jednej rzeczy: odcień podkładu jest ważny, ale nie mniej istotne jest dobranie fluidu do potrzeb naszej cery. Sera sucha, wrażliwa, tłusta – każda z nich wymaga innego rodzaju pielęgnacji, ale też zmaga się z różnymi problemami. I tak np. cera tłusta wymaga matowienia i mocniejszego krycia. Cera sucha potrzebuje nawilżenia, zaś wrażliwa tego, by obchodzić się z nią delikatnie. No więc do dzieła! Sprawdźmy, jak dobrać podkład do odcienia i rodzaju cery!

Jak dobrać odcień podkładu?

Często popełnianym błędem jest sprawdzanie odcienia podkładu na ręce, nadgarstku lub… twarzy. Najjaśniejszą częścią naszego ciała są szyja i dekolt i to one „sąsiadują” z twarzą. Jeśli nie dopasujesz podkładu do ich odcienia, prawdopodobnie uzyskasz efekt maski. Tak więc podkład sprawdzamy zawsze na szyi np. w okolicy ucha. 

Zawsze zaczynam poszukiwania odpowiedniego odcienia fluidu od nałożenia sobie odrobiny każdego z dostępnych kolorów interesującego mnie podkładu na dłoń. Następnie oceniam, które odcienie są zbliżone do mojej karnacji i dopiero wówczas sprawdzam jak wyglądają na szyi. Sprawdzenie wszystkich dostępnych wariantów jest o tyle ważne, że wiele firm proponuje odcienie wpadające w oliwkę, róż czy beż. Dopiero po nałożeniu ich na dłoń jesteśmy w stanie ocenić różnicę.

Niestety jeden odcień podkładu nie będzie nam służył przez cały rok. Gdy jesteś opalona zastanów się nad zmianą fluidu na nieco ciemniejszy. W mojej kosmetyczce zawsze znajdują się dwa podkłady tej samej firmy: ciemny i jasny. W zależności od tego, jak bardzo jestem opalona mieszam je ze sobą tak, by uzyskać odcień najbardziej zbliżony do skóry szyi.

Bardzo często Panie, z którymi rozmawiam wybierają podkład o kilka odcieni ciemniejszy niż ich naturalny odcień skóry. Chcą w ten sposób uzyskać efekt opalenizny. Doradzam im, żeby kupiły podkład i puder w naturalnym odcieniu skóry, a dopiero na tak przygotowaną twarz nałożyły bronzer bez drobinek. Opalenizna będzie wtedy wyglądała równo i naturalnie. Można również zakupić podkład, który nadaje skórze efekt naturalnej opalenizny. Tak działa np. Terracotta Skin Guerlaina.

I ostatnia sprawa: raz dobrany podkład nie będzie Ci służył wiecznie. Na przestrzeni lat nasza skóra zmienia się. Najczęściej jej odcień w wiekiem jest coraz cieplejszy. Może też stać się bardziej wrażliwa, zacząć borykać się z trądzikiem lub też mogą pojawić się na niej popękane naczynka. Gdy tylko zauważysz tego typu zmiany, podkład trzeba będzie dobrać ponownie.

Jak dobrać podkład do cery
elements.envato.com

Przydatna wskazówka

Czy zauważyłaś kiedyś, że Twoja twarz na zdjęciu jest jaśniejsza od reszty ciała? Winny może być nie tyle niewłaściwie dobrany odcień podkładu, co zwartość tytanu w kosmetyku. Tytan sprawia, że na zdjęciach twarz wydaje się jaśniejsza.

Druga kwestia: jeśli pokrywasz podkładem jedynie twarz, błysk flesha się od niej odbija. Niepokryty kosmetykiem dekolt pochłania światło i wydaje się ciemniejszy.

W obu przypadkach wystarczy, że pociągniesz delikatną warstewką podkładu i pudru również szyję i dekolt.

Jak dobrać podkład do rodzaju cery?

Jak już wspomniałam, każda cera ma nieco inne potrzeby. Przyjrzyjmy się każdej z nich:

  • podkład do cery suchej – zazwyczaj nie ma na niej zbyt wielu niedoskonałości. Mogą pojawić się przebarwienia oraz pękające naczynka. Jej główną potrzebą jest nawilżenie. Do tego typu cery dobieramy lekkie podkłady o małym lub średnim kryciu
  • podkład do cery delikatnej – podobnie jak w przypadku cery suchej, również z cerą delikatną obchodzimy się bardzo ostrożnie. Używamy raczej niezbyt mocno kryjących kosmetyków. Miejsca, które wymagają zatuszowania punktowo pokrywamy korektorem
  • podkład do cery tłustej – to fluid do zadań specjalnych. Musi poradzić sobie z wypryskami i zmatowić skórę. Do tego typu cery dedykowane są podkłady reklamowane sloganem „24-godziny trwałości”.
  • podkład do cery mieszanej – i tu pojawia się problem, jak to zawsze z cerą mieszaną. Może się okazać, że suche partie skóry będą wymagały zastosowania fluidu nawilżającego, o delikatnym kryciu. Będzie on jednak niewystarczający dla problematycznej strefy T – tu powinnyśmy pokusić się o zastosowanie kryjącego i matującego podkładu. Dwa kosmetyki do make-upu? Spójrzmy prawdzie w oczy: w Twojej kosmetyczce jest ich zapewne tyle, że jeden dodatkowy nie zrobi różnicy. Ty natomiast zyskasz naprawdę idealny make-up! A o to przecież chodzi, prawda?

Przydatna wskazówka

Wybierając podkład kieruj się sloganami reklamowymi!

  • „24-godzinne nawilżenie” – podkład do cery suchej
  • „idealne rozświetlenie” – podkład do cery suchej
  • „aksamitne matowe wykończenie” – podkład do cery tłustej
  • „gwarancja trwałości” – podkład do cery tłustej

Ważna jest też konsystencja kosmetyku. Im gęstsza, tym bardziej kryjący będzie fluid. I tak oto fluid w kamieniu czy compakcie to zdecydowanie kosmetyk przeznaczony do cery tłustej. Gęsty podkład w płynie – cera normalna, tłusta, mieszana. Lekka, niemal wodnista konsystencja oraz podkłady z domieszką kremu – cera sucha i wrażliwa.


Źródła:
„Makijaż bez tajemnic” Rae Morris, Wydawnictwo Galaktyka
„Makijaż sztuka przemiany” Kevyn Aucoin, Wydawnictwo Galaktyka