Co na opuchnięte powieki?

opuchnięte powieki

Szukasz skutecznego, naturalnego sposobu na opuchnięte powieki? Zastanawiasz się, co złagodzi obrzęk, ból i zaczerwienienie? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Opuchnięte powieki górne przyczyny

Należy podkreślić, że opuchnięte powieki są często objawem, a nie schorzeniem. Zazwyczaj wywołane są alergią, stanem zapalnym, urazem lub infekcją. W zależności od przyczyny możesz mieć opuchniętą jedną lub dwie powieki. Najczęściej obrzęk ustępuje w ciągu 24-48 godzin. Jeśli tak się nie stanie, skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą. Jeżeli zauważysz poniższe objawy, nie czekaj i zgłoś się natychmiast do specjalisty:

  • opadanie powieki,
  • utrzymująca się gorączka,
  • utrata wzroku lub podwójne widzenie,
  • duży obrzęk
  • duże zaczerwienienie, uczucie gorąca, stan zapalny,
  • wrażliwość na światło.

Co na opuchnięte powieki?

Zastanawiasz się, jak wybrać maść na opuchnięte powieki? Poszukaj żelu z herbatą i świetlikiem lekarskim. Proponowany środek skutecznie łagodzi objawy zmęczenia, dodatkowo łagodzi podrażnienie, łzawienie i pieczenie oczu. Może również zregenerować i nawilżyć skórę wokół oczu, przynosząc upragnioną ulgę. Zwróć też uwagę na żel ze świetlikiem i babką lancetowatą. Wspomnianą dolegliwość może również złagodzić maść ze świetlikiem i rumiankiem.

Szukasz naturalnego sposobu na opuchnięte powieki? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Wraz z wiekiem wiele osób ma problem z opuchniętymi powiekami. Nadmiar wody gromadzi się pod oczami, wywołując obrzęki. Istnieje również kilka czynników, które mogą przyczynić się do zatrzymywania płynów. Zaliczamy do nich: nadmierne spożycie soli, zmiany pogody, zaburzoną gospodarkę hormonalną, spanie płasko na plecach, stan zapalny skóry i alergie.

Jeśli szukasz skutego sposobu na opuchnięte powieki, sięgnij po torebki herbaty rumiankowej. Zanurz dwie torebki w gorącej wodzie, przykryj spodkiem i pozwól im ostygnąć. Teraz połóż się i nałóż torebki herbaty na oczy. Poczekaj 20 minut.

Domowe sposoby na opuchnięte powieki

Masz opuchnięte powieki po nocy? W takim razie sięgnij po zimny kompres. Skutecznie łagodzi stan zapalny oczu, jednocześnie koi podrażnioną skórę. Przykryj oczy wilgotną, zimną szmatką na 20-30 minut. Wspomniany zabieg na pewno przyniesie Ci ulgę. Możesz również włożyć dwie łyżki do zamrażarki, poczekaj, aż ostygną. Następnie połóż je na powiekach i trzymaj przez 30 minut. Proponowana metoda poprawia krążenie krwi, jednocześnie usuwa nadmiar płynu. Pamiętaj, by zachować ostrożność.

Możesz również nałożyć zimne plasterki ogórki na oczy. Skutecznie zmniejsza obrzęk i stan zapalny. Dostarcza mnóstwo przeciwutleniaczy i flawonoidów, które łagodzą podrażnienia. Trzymaj je na oczach przez 4-5 minut, by nie straciły swoich właściwości.

Opuchnięte i zaczerwienione powieki mogą sygnalizować zapalenie spojówek. Niekiedy wywołane są też alergią. Zastanawiasz się, jak złagodzić objawy? Sięgnij po leki przeciwhistaminowe bez recepty. Jeśli nie przyniosą spodziewanych efektów, skonsultuj się z lekarzem. A może obrzęk oczu został spowodowany urazem? W takim razie sięgnij po ibuprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosuj też hipoalergiczne kosmetyki pod oczy, ale najpierw zrób sobie od nich małą przerwę. W ten sposób nie nasilisz objawów.

szałwia na powieki
Unsplash.com

Szałwia na opuchnięte powieki

Jeśli masz problem z opuchniętymi powiekami, stosuj okłady na oczy z szałwii. Wsyp dwie saszetki szałwii do szklanki, zalej wrzątkiem i przykryj spodkiem. Poczekaj, aż mikstura osiągnie temperaturę pokojową. Wyjmij saszetki i lekko wyciśnij. Teraz połóż się na plecach i połóż okłady na oczy na 20 minut. Część naparu możesz wykorzystać jako środek do płukania jamy ustnej, a resztę wypić.

Jak sobie poradzić z opuchniętymi oczami?

Zbyt dużo cukru może prowadzić do opuchniętych powiek, w związku tym staraj się go ograniczyć. Pamiętaj też, by pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Dzięki temu utrzymasz właściwe nawodnienie organizmu. Ogranicz natomiast spożycie kawy i alkoholu.

Nawilżające krople do oczu (sztuczne łzy) złagodzą zaczerwienie i dyskomfort związany z opuchniętymi powiekami. Unikaj natomiast wybielających kropli, które mogą zaostrzyć objawy.
Jeśli masz opuchnięte powieki, zostaw je w spokoju. Zrezygnuj z makijażu oczu i soczewek kontaktowych. Dużo odpoczywaj i unikaj ekspozycji na słońce. Pamiętaj, by często myć ręce i nie dotykać chorego oka. Dolegliwości, takie jak jęczmień, są zaraźliwe. Postaraj się nie dotykać, ani nie pocierać obolałego miejsca, by nie przenieść bakterii na drugie oko.

Jeśli za opuchnięte powieki odpowiada jęczmień, przygotuj środek do płukania z rumiankiem i rozmarynem. Rumianek łagodzi ból i dyskomfort, a rozmaryn jest naturalnym antybiotykiem. Przygotuj: 3 łodygi rozmarynu, 30 g kwiatów rumianku i ½ litra wrzącej wody. Wrzuć łodyżki i kwiaty do wrzącej wody na 5 minut. Teraz je wyjmij, pozwól miksturze ostygnąć. Przemywaj oczy 2-3 razy dziennie naparem.

Zobacz też: